Hangi balık ne zaman ve nasıl yenir?

Balığın sağlımıza faydaları nelerdir? Öncelikle bunun bir cevabını verelim daha sonra denizlerimizden çıkan balıkların nasıl pişirilip yenilmesi uygundur ona bir bakalım. Balığın faydalarını saymakla bitmez ama biz özet olarak şöyle diyelim, balık tüketmek, vücut direncimizi arttırır, bulundurduğu kıymetli protein, vitamin ve mineraller sayesinde cilt rengini düzenler, Omega-3 ise beyin ve sperm hücrelerinin daha aktif çalışmasını destekliyor. Vücutta eksikliği yaşanması durumunda, görme bozukluğu, depresyon, dikkat ve davranış bozuklukları ile birlikte konsantrasyon eksikliği yaşanabiliyor. Ayrıca yeteri kadar balık tüketenler için kalp krizi riski de yarı yarıya azalıyor. Şimdi isterseniz "Hangi balık ne zaman ve nasıl yenir?" bir bakalım. Unutmayın; Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için sofranızdan balığı eksik etmeyin...

 1. 1

  USKUMRU

  En lezzetli zamanı sonbahar aylarıdır.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Izgara, tava, kağıtta veya pilaki

 2. 2

  TEKİR

  Temmuz ayından Ekim ayına kadar Tekir balığını alabilirsiniz.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Izgara, tava, kağıtta

 3. 3

  SARDALYA

  Sardalya balığının küçük boyutlusu papalina olarak biliniyor. Ayıklanmasına ihtiyaç duyulmadığı gibi cips gibi tüketilebiliyor. Temmuz ayında çıkar Kasım başına kadar alınabilir.

 4. 4

  PALAMUT

  Eylül ve Mayıs arası tezgahları doldurmaktadır.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Izgara, tava

 5. 5

  MEZGİT

  Bir diğer adı "Tavuk balığı" olan Mezgit, ocak ayından sonra tezgahlarda yerini almaya başlıyor.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Tava

 6. 6

  KEFAL

  En lezzetli olduğu dönemler Sonbahar, kış ve ilkbahar'dır. Kefal balığı tüm denizlerimizde yetişmektedir. Kirli ve bulanık suları sevdiğinden dolayı nereden temin ettiğinize dikkat etmeniz gerekiyor.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Pilaki ve buğulama

 7. 7

  KALKAN

  Karadeniz'in en bilinen ve pahalı sofraların balığı olan kalkan'ın eti çok lezzetli ve verimlidir. Kalkan her mevsim yenebilir ama en lezzetli dönem Ocak sonu ve Mart ortaları arasıdır.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Tandır, buğulama,tava ve kağıtta

 8. 8

  İSTAVRİT

  Her mevsimde yakalanan istavriti rahatlıkla temin edebilirsiniz. En lezzetli olduğu dönem Kasım ve Şubat ayları arasıdır.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Tava veya fırın

 9. 9

  İSKORPİT

  Çoğunlukla Ege'de bulunan İskorpit'în sırt dikenleri zehirlidir. Balığın temizlerken çok dikkatli olmalısınız ya da balıkçıya temizletin.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Tava, buğulama, çorba

 10. 10

  HAMSİ

  Aralık ayında lezzetine kavuşur. Ocak ayından Mayıs ayına kadar yağını kaybetmediğinden dolayı lezzetli şekilde tüketilebilir.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Tava, ızgara, buğulama, pilavla

 11. 11

  BARBUN

  Temmuz ve Ekim arası bulunan Barbun, Ege ve Kadeniz balığıdır.
  Nasıl pişer ve nasıl yenir : Tava, ızgara veya kağıtta

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ÜYE GİRİŞİ / KAYIT